Komisja Bezpieczeństwa i Porządku


Komisja bezpieczeństwa i porządku – organ w administracji powiatu (miasta na prawach powiatu) powołany w celu realizacji zadań starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi (miejskimi) służbami, inspekcjami i strażami oraz innych zadań dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli[1].

W 2002 r. dokonano nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym. Jedną ze zmian było dodanie art. 38a, tworzącego komisję. Wbrew pozorom nie jest ona jedną z komisji rady powiatu (miastana prawach powiatu), a całkowicie odrębnym organem, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych podmiotów. Istnienie Komisji pozwala organizacjom pozarządowym na wsparcie organów samorządu powiatu (miasta na prawach powiatu) w zakresie bezpieczeństwa i porządku.

Prezydent miasta na prawach powiatu i starosta powiatu graniczącego z takim miastem mogą utworzyć, w drodze porozumienia, wspólną komisję dla miasta na prawach powiatu oraz powiatu graniczącego z takim miastem. W takim przypadku prezydent miasta i starosta współprzewodniczą komisji.

Zadania komisji:

  • Ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu)
  • Opiniowanie pracy Policji i innych powiatowych (miejskich) służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa
  • Przygotowywanie projektu powiatowego (miejskiego) programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli
  • Opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych (miejskich) służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli
  • Opiniowanie projektu budżetu powiatu (miasta na prawach powiatu) – w swoim zakresie
  • Opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych ze swoim zakresem działania
  • Opiniowanie, zleconych przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu), innych niż wymienione, zagadnień dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Skład komisji:

  • Starosta (prezydent miasta na prawach powiatu), jako przewodniczący
  • Dwaj radni delegowani przez radę powiatu (miasta na prawach powiatu)
  • Dwaj przedstawiciele delegowani przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji
  • Trzy osoby powołane przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu) spośród osób wyróżniających się wiedzą w zakresie w którym działa komisja, cieszących się w społeczności powiatu autorytetem i zaufaniem (w szczególności przedstawicieli samorządów gminnych, organizacji pozarządowych, pracowników oświaty, a także instytucji zajmujących się zwalczaniem zjawisk patologii społecznych i zapobieganiem bezrobociu)

W pracach komisji uczestniczą także z głosem doradczym:

  • prokurator wskazany przez właściwego prokuratura okręgowego
  • funkcjonariusze i pracownicy innych niż Policja powiatowych (miejskich) służb, inspekcji i straży, pracownicy innych organów administracji publicznej – wyznaczeni przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu).
Informacja wytworzona przez:
Tomasz Radgowski
email: t.radgowski@swietochlowice.pl
, w dniu:  10‑10‑2024 16:13:42
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Tomasz Radgowski
email: t.radgowski@swietochlowice.pl
, w dniu:  10‑10‑2024 16:13:42
Data ostatniej aktualizacji:
13‑10‑2024 08:39:05
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie